Gymnastics Tasmania is delighted to announce the Trampoline Gymnastics (TRP) athletes who have been selected to represent Australia at the International Gymnastics Federations's (FIG) 2018 World Age Group Competition in St Petersburg, Russia from November 15 to 18, 2018. Gymnastics Tasmania extends special congratulations to Patrick Schluter (TAS / Kingborough Gymsports) and Amber French (TAS / Kingborough Gymsports) and their coaches. 


Trampoline

Men                                             
Brock Batty (VIC / Cheltenham Youth Club)
Liam Christie (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)
Patrick Schluter (TAS / Kingborough Gymsports)
Phoenix Wise (SA / T-Jets)
                                                                
Women                                          
Olivia Webster (WA / Highflyers Trampoline Club)
Amber French (TAS / Kingborough Gymsports)
Jessica Pickering (NSW / Eastlake Trampoline Sports)
Brittney Glazebrook (QLD / Victoria Park Trampoline Club)
Cassandra Hoare (SA / T-Jets)
Kira Ward (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)

NON-TRAVELLING RESERVE (17–21 years)
Imogen Florian (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre) 

Double Mini Trampoline

Men
Brock Batty (VIC / Cheltenham Youth Club)
Liam Christie (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)
Benjamin Brown (ACT / Woden Valley Gymnastics Club)
Lleyton Pagget  (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)
Connor Dique (WA / Highflyers Trampoline Club)
                                                                
Women
Tamia Fonua (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)                                                          
Madison Rodd (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)        
Molly Mamo (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)        
Koralee Catlett (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)        
Sunday Hollingsworth (VIC / Cheltenham Youth Club)
Kayla Nel (WA / Highflyers Trampoline Club)
Cheyanna Robinson (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)        
Kira Ward (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)                   
                                                                        

Tumbling

Men                                           
Josh Blench (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Damon Louwen (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Thomas Aivazian (NSW / Manly Warringah Gymnastics Club)
Ethan McGuinness  (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Jack Hemmings (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Blake Grainger (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
                                                                
Women                           
Tamia Fonua (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Hayley Sepping (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Madison Rodd (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Molly Mamo (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Koralee Catlett (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Breanah Cauchi (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   
Georgia Beddall (SA / Adelaide Academy of Tumbling)
Emily Robertson-Hahn (NSW / Kachan School of Tumbling & Performance)   


Nomination Panel 
National Performance Director: Adi Glancy
National Trampoline Coach: Brett Austine 
International Technical Expert 1: Darren Gillis 
International Technical Expert 2: Ben Kelly 
Medical Expert: Sam Offord 



Congratulations to all of the athletes, their personal coaches and Clubs on your selection. We wish you all the best of luck for the event!